MECHANICAL

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 George Joseph Hos Mech B.Tech, DME
2 Subin Baby Lecturer B.Tech
3 Aby Kurian Lecturer M.Tech
4 Ansar Mustaffa Lecturer B.Tech
5 Kripan T K Lecturer M.Tech
6 Jacob Prasad Guset Lr. Mech` M.Tech
7 Sanjith Unni Guest Lr. Mech B.Tech
8 Anjusha M

Demonstrator

B.Tech, DME
9 Neenu George Demonstrator B.Tech, DME
10 Joy P M Workshop Instructor DME
11 Anilkumar R Trade Instructor ITI

 

AUTOMOBILE ENGINEERING

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Collins Mathew Hos. In Charge M.Tech
2 Binu Paul Lecturer M.Tech
3 Sreekumar A U Lecturer B.Tech
4 Vishnu K P Lecturer B.Tech
5 Amal Devis Guest Lr. Auto M.Tech
6 Vishnu Das Lecturer B.Tech
7 Meeran V K Demonstrator DAU
8 Anirudh C R Trade Instructor ITI
9 Anoop V J Trade Instructor ITI

 

ELECTRICAL & ELECTRONICS ENGINEERING

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Muraleedharan P Hos Ele B.Tech, DEE
2 Silji N John Lecturer M.Tech
3 Ancy K C Lecturer M.Tech
4 Nihas H Lecturer M.Tech
5 Neethu Shaji Lecturer M.Tech
6 Jeena P K Demonstrator B.Tech, Dip.
7 Alikunju Workshop Instructor DEE
8 Harilal M J Trade Instructor ITI
9 Mohanan P K Trade Instructor ITI

 

CIVIL ENGINEERING

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Arshana A Salim Hos Civil B.Tech
2 Nimya A C Lecturer B.Tech
3 Risana N M Lecturer B.Tech
4 Shamila Latheef Lecturer B.Tech
5 Rinju Jose Lecturer M.Tech
6 Shalu Assis Lecturer B.Tech
7 Geethanjali Lecturer B.Tech
8 Thahira E B Demonstrator DCE
9 Ancy K C Trade Instructor DCE
10 Aneeshkumar Trade Instructor ITI
11 Fathima Beevi Trade Instructor ITI

 

TOOL & DIE ENGINEERING

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Venukutttan V M Hos T & D B.Tech
2 Balachandran G Lecturer B.Tech
3 Sunil K K Lr. T& D B.Tech
4 Sreejith R Nair Lr. T& D B.Tech
5 Franco Jose Lr. T & D B.Tech
6 Jaison E P Guest Lr. T & D B.Tech
7 Sibin Paul Demonstrator Diploma TD
8 Saranya P Demonstrator Diploma TD
9 Vibin P V Workshop Instructo Diploma

 

GENERAL

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Vandana C G Lr. Physics M.Sc
2 Alpha Jose Lr. Physics M.Sc
3 Jisha Paul Lr. Chemistry M.Sc
4 Thara R Krishnan Lr. Chemistry M.Sc
5 Muhsina A M Lr. Chemistry M.Sc
6 Abida George Lr. Maths M.Sc
7 Kavitha S Lr. Maths M.Sc
8 Bestin Bose Lr. English M.A
9 Sruthy Thankappan Lr. English M.A
10 Praveen Mohan PhysicaL Instructor BPEd

 
COMPUTER SCIENCE

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Joseena Jose Lr. Computer M.Tech
2 Feby Ashraf Lr. Computer M.Tech
3 Sibi A khadar Demon Comp Diploma
4 Deepu S Nair Trade Instructor Diploma

 
GENERAL WORKSHOP

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Raveendran Foreman DME
2 Jinesh Workshop Instructor DME
3 Afsal Workshop Instructor DME
4 Ashokan Workshop Instructor DME
5 Lonan K X Trade Instructor ITI
6 Sabu M Varghese Trade Instructor ITI
7 Jayachandran B Trade Instructor ITI
8 Joy A P Trade Instructor ITI
9 George V V Trade Instructor ITI
10 Siby T Y Trade Instructor Diploma

 
ESTABLISHMENT

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Christopher Office Supdt. PDC
2 Seema Abhilash Accountant B.Com
3 Satheesh Parameswarn Cashier B. Com
4 Aneesh M S Cleark B.Com
5 Sainaba Beevi A. M Cleark B.Com
6 Sainaba Basheer Office Attendent SSLC
7 Krishna Kumar P Office Attendent SSLC
8 Moly Paulose Sweeper
9 Kumari Vijayan Sweeper
10 Lovely John Sweeper
11 Alice kunjachan Sweeper
12 Kumari Sathyan Sweeper
13 Bhavani Velayudhan Sweeper
14 Anitha K Usman Sweeper
15 Rajamma Padmanabhan Sweeper
16 Lissy Joy Sweeper
17 Rasheeda Asis Sweeper

 
LIBRARY

SL.NO NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Sheena N M Librarian M.Lisc
2 Sheji TS Asst. Librarian B.LiSc
3 Rittu Jacob Councillor MSc. Med